دانش پرواز فخر | دانش پرواز فخر

آشنایی با شرایط و دوره های مهمانداری / چگونه مهماندار هواپیما بشویم

تاریخ : 02.03.99
نویسنده : fakhr
نظرات : 0
بازدیدها : 9
مهماندار هواپیما یکی از سخت ترین شغل های جهان است. مثل جوشکاری زیر آب، مثل جوشکاری در ارتفاع و خیلی از کارهایی که در فهرست مشاغل سخت و مشقت بار قرار می گیرند.

مهمانداری، کاری خسته کننده اما پرطرفدار است. همه ما وقتی سوار جت بویینگ های لوکس پهن پیکر میشویم و لبخند مهماندار را با ظرفی از شکلات مشاهده میکنیم، از اینکه او یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین کارهای جهان را دارد و هر هفته به نقاط مختلف دنیا سفر میکند، غبطه میخوریم. اما شاید اگر چند روز کار مهمانداری و مسئولیت اصلی مهماندار را در زمان های خطر در وضعیت واقعی درک کنیم، تصمیم دیگری بگیریم! پذیرایی در کابین، تنها بخشی از مسئولیت هایی است که مهمانداران تحت نظارت سرمهماندار پرواز انجام می دهند و وظایف خطیری دیگر هم بر عهده دارند .اگر میخواهید یکی از هیجان انگیز ترین شغل های هوایی را داشته باشید و به آرزوی پرواز خود جامه عمل بپوشانید، گفتار امروز سرویس دانستنی های روزیاتو شما را با دوره های مهمانداری آشنا میکند. توجه داشته باشید که فعالیت های آموزش  خلبانی و همچنین آموزش مهمانداری، دوره های دانشگاهی ندارد و شما باید این دوره  ها را در مدارس آموزش خلبانی و مهمانداری که از سازمان هواپیمایی کشوری، مجوز دریافت کرده اند سپری کنید و موفق به دریافت گواهینامه از مراجع دولتی شوید. برای خلبان هواپیمای تجاری شدن، جداقل ۲۶ ماه آموزش و بیش از ۳۰ میلیون تومان باید هزینه کنید. اما برای مهماندار شدن، زمان و هزینه کمتر است.

آموزش مهمانداری چگونه است؟
پایه شامل ۷۲۰ ساعت کلاسهای تئوری و عملی است که متشکل از ۳۰۰ ساعت زبان انگلیسی عمومی و ۴۲۰ ساعت آموزش های تخصصی مهمانداری خواهد بود. کلاسهای عملی دوره شامل Mock Up ، Emergency workshop و First Aid workshop بوده و آموزش های عملی Sept شامل تخلیه سریع هواپیما، پرش از سرسره، آماده کردن کابین هواپیما در صورت وجود دود، تمرینات اطفاء حریق و نجات مسافرین در صورت ditching (فرود روی آب) که همگی بصورت تمرینات عملی با استفاده و بهره گیری از امکانات پیشرفته در مرکز آموزش رسمی خلبانی صورت می گیرد.
فارغ التحصیلان این دوره موفق به اخذ گواهینامه مهمانداری می گردند و امکان تقاضا و استخدام در شرکت های هواپیمایی را بعنوان مهماندار هواپیما خواهند داشت. مهمانداران، دوره های آموزشی را  در محلی می گذرانند .تمركز اصلی اين دوره های آموزشی بر ايمنی است. دوره های آموزش ايمنی شامل :
 • مديريت در تخليه سريع مسافران در شرايط اضطراری
 • نحوه استفاده از سرسره و قايق های نجات
 • مبارزه با آتش در طول پرواز
 • حفظ بقاء در جنگل، دريا، بيابان، قطب
 • کمك های اوليه (احياء قلبی- ريوی ، استفاده از AED)
 • رويه هاي مربوط به فرود اضطراری در خشكی يا آب
 • شرايط اضطراری در زمان كم شدن فشار هوای داخل كابين هواپيما
 • دوره های CRM

شرایط پذیرش دانشجویان مهمانداری هواپیما چیست؟
 1. ملیت ایرانی
 2. دارا بودن حداقل ۱۸ سال سن
 3. دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 4. دارا بودن کارت پایان خدمت
 5. عدم سوءپیشینه
 6. سلامت کامل جسمانی
 7. دارا بودن قد و وزن متناسب : خانم ها قد حداقل ۱۶۵ سانتی متر  / آقایان قد بین ۱۷۰ تا ۱۹۰ سانتی متر

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دوره های مهمانداری هواپیما
 1. کپی شناسنامه
 2. کپی کارت ملی
 3. کپی مدرک تحصیلی
 4. کپی کارت پایان خدمت نظام وظیفه (برای آقایان)
 5. سه قطعه عکس ۴*۳
 6. ثبت نام در مدارس رسمی مجوز دار از سازمان هواپیمایی کشوری

دوره سرمهمانداری چگونه است؟
این دوره شامل موارد زیر است:
 • ۳۰۰ ساعت زبان عمومی
 • دوره سرویس Business class بصورت فشرده (۱۵ ساعت) و تفصیلی (۲۵ ساعت)
 • دوره سرمهمانداری پایه (۶۰ ساعت)
 • دوره سرمهمانداری type های مختلف هواپیما
 • Crew resource management (CRM) آموزش پایه ۲۰ ساعت و باز آموزی ۱۲ ساعت
 • Dangerous Goods (DG) آموزش پایه ۱۸ ساعت و بازآموزی ۶ ساعت
 • آموزش ettiquette مهمانداری هواپیما
 • آموزش کمکهای اولیه درون پروازی شامل ۳۰ ساعت کلاس تئوری و عملی

شرایط استخدام مهماندار 
يكی از معيارهای انتخاب افراد به عنوان مهماندار تسلط به زبان انگليسی است. البته در سطح آیلتس ۶.۵  کفایت میکند. در برخی از شرکت های هواپیمایی، دارا بودن توانایی هايی مانند دانستن چندين زبان و يا دارا بودن مدرك پرستاری و يا آشنايی با كمك های اوليه ممكن است به عنوان مزيت در انتخاب لحاظ گردد. در شركت ايران اير شرايط زير از نظر تحصيلات مورد نياز است :
 • دارا بودن مدرك تحصيلی ديپلم در يكی از رشته های رياضی فيزيك، علوم تجربی، علوم انسانی و يا گذراندن دوره های كاردانی مهمانداری
 • قبولی در آزمون ورودی
 • موفقيت در مصاحبه مقدماتی ايران اير
 • گذراندن مرحله معاينات پزشكی.
 • پذيرفته شدن در گزينش حراست
 • گذراندن دوره های زبان و قبول شدن در آزمون گريد ۱۰ و ESP

کوتاه از یک روز مهمانداران
یک مهماندار یک‌ و نیم ساعت قبل از پروازهای داخلی و دو ساعت قبل از پروازهای خارجی در فرودگاه مستقر می‌شود و سپس در یک دفتر کاری به نام «بریفینگ» حضور پیدا می‌کنند تا قبل از پرواز، توجیهات لازم به آنان ارائه شود و بر اساس سابقه کار، پوزیشن‌ های حساس و ساده بین مهمانداران تقسیم می‌شود. بعد از آن مدارک پروازی مهمانداران چک می‌شود و برای ایمنی سفر باید همیشه مدارک پروازی یک مهماندار به‌ روز بوده و دوره‌های بازآموزی را سپری کند.مهمانداری یک کارتیمی بوده و مهمانداران باید به صورت زنجیروار به یکدیگر کمک کنند؛ چرا که اگر بخشی از کارشان به کندی پیش رود با مشکلاتی روبرو می‌شوند و در صورتی که کار یکی از آن‌ها لنگ شود، سایر مهمانداران به کمک هم می‌آیند تا در یک تایم معینی کارهای خود را به اتمام برسانند. بعد از طی مراحلی، با اجازه از خلبان به کوردیناتور پرواز برای سوار کردن مسافران اعلام آمادگی می‌کنند.سپس آمار مسافران چک می‌شود و در صورت اطمینان از آمار، درب‌ها بسته می شود. باید هنگام پرواز درب‌های هواپیما به صورت اتوماتیک باشد تا اگر مشکلی پیش آید مسافران تخلیه شوند، از آنجایی که حادثه خبر نمی‌کند و هرلحظه ممکن است موقع اوج گرفتن هواپیما با مشکلاتی مواجه شویم، باید مهمانداران آمادگی این را داشته باشند تا تمامی مسافران را ظرف ۹۰ ثانیه تخلیه کنند.دوره‌ های آموزشی یک مهماندار حدود شش ماه طول می‌کشد که در این زمان دوره‌های مختلفی را اعم از آشنایی با سیستم‌ های کنترل هواپیما، آشنایی با کالای خطرناک برای هواپیما، دوره‌ های کمک‌ های اولیه، زبان آموزش اطفای حریق، فرود اضطراری روی آب و … را سپری می‌کنند و هر دو سال یکبار باید این دوره‌ ها تمدید شود. پیش از استخدام یک مهماندار، چند بار بدون مسئولیت به پرواز اعزام می‌شود، هدف از انجام این پروازها پیاده کردن آموزش های تئوری و از سوی دیگر ارزیابی توانایی انجام کار یک مهماندار است.
اگر برای مهماندار شدن و آگاهی از مدارس آموزش رسمی در تهران با سوالی روبرو شدید، با سازمان هواپیمایی کشور سوالات خود را مطرح کنید و از سایت  CAO.ir استفاده کنید. حقوق مهمانداران به نسبت وظیفه خطیر و کار پر ریسکی که انجام میدهند، بر خلاف تصور عموم، فوق العاده نیست و توصیه میشود پیش از اقدام برای ثبت نام در دوره های مهمانداری، با شماری از مهمانداران با سابقه رایزنی کنید. به امید موفقیت و سلامتی همه مهمانداران عزیز خطوط هوایی داخلی.

نظر یا سوال خود را در مورد این مطلب ثبت کنید :

نام شما :*
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی شود